Skip links

Betona Su Geçirimsizlik Katkısı Tek Başına Yeterli Midir?

Betona Su Geçirimsizlik

Tek bir ürün ile bütün binanızı çok uygun fiyatlarda su yalıtımı problemini çözmek ister misiniz ? Cevabınız tabiki evet ! Ancak üzülerek söylüyoruz ki henüz böyle bir ürün icat edilmedi .

Ülkemizde beton su geçirimsizlik katkıları tek başına bir su yalıtımı ürünüymüş gibi servis edilmekte veya öyle algılanmaktadır. Aslında beton zaten neredeyse tamamen su geçirimsizdir. Su geçişlerine sebep olan kılcal çatlaklar ve segregasyonlardır.

Kristalize su geçirimsizlik katkısı nedir ?

Beton bünyesindeki kimyasallar ile tepkimeye girerek kristaller oluşturur ve beton kütlesini su geçirimsiz hale getirir, mikro çatlakları ve kapiler boşlukları yalıtır ve beton kütlesinin ayrılmaz bir parçası haline gelir. Böylece oluşan su yalıtımı özelliği, kütlesel olduğu için beton yüzeyindeki hasar, darbe ve mekanik zedelenmelerden etkilenmemektedir.

Betona su geçirimsizlik nerelerde kullanılır ?

Radye temellerde, diyafram duvarlar ve perde duvarlarda, fore kazıklı temel uygulamalarında, su deposu ve yüzme havuzlarında, tünel ve kanallarda, silo, depo ve tanklarda, arıtma tesisleri ve atık su depolarında vb. alanlarda kullanılmaktadır.

Betona su geçirimsizlik nasıl kullanılır ? 

Beton imalatı esnasında karışım suyuna eklenerek veya beton mikserinin içine dozajlanarak kullanılır.Kullandığınız üründe tavsiye edilen oran miktarınca ekleme yapılmalıdır. KÖSTER BDM Kristalize su geçirimsizlik katkısı çimento miktarının %2 si kadar eklenir.

Peki kristalize su geçirimsizlik katkısı tek başına yeterli midir ? 

Özellikle perde ve temel betonunda sıkça kullanılan kristalize su geçirimsizlik katkıları su yalıtımında tek başına yeterliymiş gibi yanlış uygulamalar yapılmaktadır. Betonda kılcal çatlaklar oluşur ve bu çatlaklardan su geçişleri yaşanır. Kristalize su yalıtımı katkıları betonun su geçirmezliğini çok büyük bir oranda sağlasa da %100 bir sızdırmalığın garantisi verilemez. Çünkü bir diğer problem betonun iyi karıştırılmamasından veya diğer bazı etkenlerden dolayı oluşan segregasyonlardır. Kristalize beton katkısı kullanmak size çok büyük avantaj sağlar ancak tek başına yeterli değildir.

Call Now Button