Skip links

Negatif Su Yalıtımı

Negatif Yan Su Yalıtımı. Bodrumların İçten Su Yalıtımı Mümkün

Su ve nem, yaşam alanı veya depolama alanı olarak kullanılan bir bodrum katının değerini önemli ölçüde azaltır. Nem, bir bodrum katına girdiğinde küf oluşumu için koşullar uygun hale gelir. Küf bir kez oluştuktan sonra sürekli olarak sporlar üretir ve onları çevreleyen havaya salar ve zamanla binanın geri kalanına yayılır. Bu da sadece küf kokusuna neden olmakla kalmaz, aynı zamanda yaşam kalitesini de düşürür ve hatta sağlık sorunlarına neden olur.

Bodrumlarda su veya nemin nedeni genellikle taban suyu, soğuk derzlerden sızan su veya bodrum duvarlarından giren toprak nemidir. Bu tür kusurlara eski binalarda sıklıkla rastlanır  ancak ülkemizde yeni inşa edilen bir çok binada da bu tür sorunlarla karşılaşılmaktadır.

İnşaat genellikle kurak yaz aylarında yapılır, bu nedenle tasarımcılar, mal sahipleri ve ustalar bazen bodrum katını sonbahar ve kış aylarında suya maruz bırakacak mevsimsel değişiklikleri ihmal eder. Sonuç olarak, yeni yapıların su yalıtımı genellikle ihmal edilir ve kalıcı koruma sağlamaz.

KAYNAKLAR

Sızdıran bodrumlarla ilgili yakın zamanda yapılan bir araştırma, suyun çeşitli kaynaklardan geldiğini göstermiştir. Ancak olağan suçlu duvarlarınızdır.

Sızıntıların yaşandığı alanlar ve oranları

 • Sadece duvarlarda: %82,8
 • Sadece zemin : %4.1
 • Duvarlarda ve yerde: %13,1 

Duvarlarda nem penetrasyonu alanları :

 • Daha geniş alanlar: %58
 • Farklı malzeme geçişleri (borular, kablolar, kapılar): %35
 • Çatlaklar: %28
 • Yatay bariyerde: %27
 • Duvar/zemin birleşim noktasında: %22
 • Diğer (kısmen birden fazla kaynak): %11

Zeminlerde nem penetrasyonu (Birden fazla girişe izin verildi)

 • Çatlaklar: %55
 • Daha geniş alanlar: %46
 • Diğer (kısmen birden fazla kaynak): %6

Bu araştırma, çoğunlukla yığma olarak inşa edilmiş bodrum katlarını incelemiştir. Beton duvarlarla inşa edilen sızıntı yapan bodrum katları, geniş alanlarda daha az nem penetrasyonu, ancak daha fazla su taşıyan çatlaklar gösterme eğilimindedir.

TAMİR SEÇENEKLERİ

Perde su yalıtımının bütünlüğünü yeniden sağlamak için doğru yaklaşım sızıntının bulunduğu alanda dışarıdan zemini kazmak ve su yalıtım tabakasını onarmaktır. Pozitif taraf su yalıtımı, etkili ve kanıtlanmış bir çözümdür.

Bununla birlikte bazı durumlarda, örneğin garajlar, araba yolları, mülk hatları veya yollar doğrudan sızıntı yapan duvarla bitişik olduğu için, sızıntı alanına erişilememesi nedeniyle bu yaklaşımı benimsemek mümkün değildir. Sızdıran zeminlere dışarıdan müdahale etmek her zaman mümkün değildir. Bu durumda bodrum su yalıtımının içeriden çözülmesi gerekir. Buna “negatif taraf su yalıtımı” denir.

Yapı kimyasalları sektörü, bodrum katlarını içeriden su geçirmez hale getiren ürünler ve yöntemler geliştirmiştir. Bu ürün ve yöntemlerin uygulanması profesyoneller için kolaydır ve etkileri kalıcıdır.

Ek olarak, sızdıran bir bodrum katının içeriden su yalıtımının maliyeti, genellikle o binanın dışarıdan su yalıtımının maliyetinden çok daha düşüktür. Bir binanın dışındaki zeminin kazılması, içeriden su yalıtımı yapıldığında gerekli olmayan önemli bir maliyet faktörüdür.

GENEL ÇALIŞMA ADIMLARI

Bodrum katlarını içeriden su yalıtımı sırasındaki iş adımları genellikle aşağıdaki gibidir: 

Yüzey Hazırlığı : Su yalıtım malzemelerinin bağlanabileceği bir alt tabaka sağlamak için gevşek parçacıklar ve tutunmayı önleyen maddeler çıkarılmalıdır. Ana betona ulaşılmalıdır.

Aktif Sızıntılar Durdurulur : Uygulanacak olan su yalıtım malzemesi ( KÖSTER NB Sistem )öncesinde aktif sızıntıların durdurulması şarttır. Aktif sızıntıları tıkamak genellikle tek başına bir onarım olarak yeterli değildir.Çünkü zamanla basınçlı su, duvar veya zemin boyunca başka yollar bulabilir. KÖSTER Wasserstop ani priz alan su tıkacı ile aktif su akışı gözlemlenen alanlarda su kesilir. Bazı durumlarda beton duvarlardaki çatlaklar, uygun bir poliüretan enjeksiyon reçinesi ( KÖSTER KB Pur IN 7 ) ile enjeksiyon yoluyla kapatılır.

Zemin/Duvar Birleşimi Güçlendirilir : Duvar ve zeminin ayrı hareketlerinden dolayı su yalıtım tabakası üzerinde oluşan gerilimleri azaltmak için duvar/zemin birleşim yerleri  ‘v’ şeklinde açılır ve KÖSTER Repamor yapısal tamir harcı ile balık sırtı pah oluşturulur.

Su Yalıtımı: Çeşitli malzemeler kullanılabilir, ancak seçilen ürün, basınç altında alt tabakadan sızan suya dayanabilmelidir. KÖSTER NB Sistem kristalize su yalıtım harcı negatif ve pozitif taraftan 13.8 bar su basıncına dayanımlı olması nedeniyle özellikle negatif su yalıtımı uygulamalarında piyasada kullanabileceğiniz en nitelikli üründür.

Koruma: Su yalıtım tabakası mekanik hasarlara ve yüzeyinde yoğuşma ( özellikle yaşam alanı olarak kullanılan bodrum katlarında )  oluşumuna karşı korunmalıdır. KÖSTER Sanierputz WTA nem ve rutubet sıvası bu amaç için idealdir.

Call Now Button