Skip links

Enjeksiyon Su Yalıtımı

PU ( Poliüretan ) Enjeksiyon Nedir?

PU enjeksiyon, ayrıca poliüretan enjeksiyon veya enjeksiyon, tipik olarak betonda boşluklar veya çatlaklardan sızan suyu önlemek için kullanılan, su ile temas ettiğinde genleşen bir su yalıtımı tekniğidir.Enjeksiyon su yalıtımı özellikle sızıntı alanının alt tarafına veya sızıntının meydana geldiği alt zemin tavanına uygulandığında su sızıntısı sorunlarının çözümünde etkilidir.

İşlem

Çatlak boyunca belirli aralıklarla, 45º açı ile çatlak içerisine doğru açılan deliklere enjeksiyon dübelleri sabitlenir. Enjeksiyon makinesi vasıtasıyla poliüretan enjeksiyon reçinesi dübellerden çatlak içerisine basınçlı şekilde preslenir. Çatlak içerisinde nem ve su ile temas eden PU enjeksiyon reçinesi şişer ve sert bir form alarak çatlağı kapatır. PU enjeksiyon, aktif olarak su sızdıran durumlarda uygulanması önerilen bir yöntemdir.

PU (Poliüretan) Özellikleri

Poliüretan, beton bina yapılarındaki çatlaklara, yarıklara ve diğer boşluklara enjekte edilebilen sıvı bir reçinedir. Sızıntı onarımı sırasında betona enjekte edildiğinde, poliüretan dakikalar içinde sıvıdan katıya kimyasal bir dönüşüme uğrar.

Poliüretanın bir su yalıtım yöntemi olarak uygunluğu doğal özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Çok kısa bir kürlenme süresine sahiptir. Bu da onu aktif sızıntıları kapatmak için son derece ideal bir malzeme yapar. Düşük viskozitesi sayesinde küçük kılcal çatlakları bile doldurarak sızdırmaz hale getirir. PU enjeksiyon kürleştikten sonra bile esnekliğini korur. Böylece yapıda daha sonra meydana gelebilecek hareketlerde bile çatlaklardan su sızmasını engeller.

Yerleşim yerleri

PU enjeksiyonları, evinize gelen sızıntıları, özellikle de dışarıdan gelen suyu onarmak için uygun maliyetli bir yöntemdir.

Endüstriyel Özellikler

PU enjeksiyon ayrıca forkliftler gibi ağır makinelerin uzun süreli ve tekrarlı kullanımından sonra hasar görebilen fabrika veya depo zeminlerini onarmak için de yaygın olarak kullanılır. Görünür sızıntının olduğu birçok alanda da PU enjeksiyon uygulanabilir. Drenaj, boru tesisatı ve tavan gibi alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Konut uygulamalarında olduğu gibi, mülkünüzde yağmur veya sızıntı nedeniyle oluşan herhangi bir hasarı onarmak için de kullanabilir.

Bina Çatlaklarının Tipik Nedenleri

Kötü Drenaj

Nem, binanızda çatlaklar oluşmasının ana nedenidir. Kötü drenaj, delikler oluşturan ve zamanla beton ve diğer yapı malzemelerini aşındıran su sızıntılarına neden olabilir. Hemen hemen tüm özellikler su, nem ve rutubetten kaynaklanan hasarlara karşı hassastır. Yapabilecekleri sızıntı ve çatlaklar PU enjeksiyonu ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.

Ağır yük

Forklift, kamyon gibi makinelerin ve araçların düzenli olarak hareket etmesinden kaynaklanan ağır yükler, uzun süre zeminde çatlaklara neden olacaktır. Genellikle, özellikle trafik hacminin yüksek olduğu bölgelerde çatlaklar şiddetli olabilir. Teneke çatılı birçok depo zamanla sızdırabileceğinden, zemindeki su, çatlaklardan delikler ve boşluklar oluşturacak ve bu boşluklar PU ile doldurularak tamir edilebilecektir.

Aşınma ve yıpranma

Su, binalardaki çatlakların en yaygın nedeni olmaya devam etmektedir. Binalar yaşlandıkça, özellikle yetersiz bakım seviyesi varsa, aşınma ve yıpranma nedeniyle çatlaklar oluşabilir. Bu özellikle çatı, balkon gibi alanlarda ve suya maruz kalan ıslak hacimlerde önemlidir. Bu çatlakların PU ile doldurulması, büyük bir tadilat yapılmadan sızıntıların önlenmesine yardımcı olabilir.

PU Su Yalıtım Sızıntı Onarımı

Beton yapılardaki çatlaklara, termal hareket, yakındaki inşaat çalışmaları, toprak hareketi ve diğer çevresel faktörler neden olabilir. Henüz şiddetli olmamakla birlikte küçük çatlaklar gözle görülür bir sızıntıya veya herhangi bir hasara neden olmaz. Bununla birlikte çatlaklar genellikle su sızması nedeniyle zamanla açılır ve donatılar korozyona uğrayarak betondaki çatlakları genişletir. Modern yöntemlerle gerekli onarımları değerlendirmek ve gerçekleştirmek için kapsamlı bir PU enjeksiyon ve enjeksiyon hizmetleri sunuyoruz. Görünür bir sızıntı tespit ettiğinizde, mülkünüzü daha fazla su hasarına karşı korumak için harekete geçmek akıllıca olacaktır.

PU su yalıtımı binanın birçok yerinde uygulanabilir:

  • Tuvaletler, duşlar ve mutfaklar dahil ıslak alanlar
  • Beton, kiremit veya metal çatılar
  • Balkonlar ve teraslar
  • Bodrumlar, temeller ve istinat duvarları
  • Su tankları
Call Now Button