Skip links

Temel Su Yalıtımı

Temel Su Yalıtımı için Önce Temel Nedir?

Temel, yapının tüm yükünü taşıyan ve güvenli bir şekilde tabana yayan / aktaran bir yapı elemanıdır. Teme  Su Yalıtımı binanın temeli kadar önemlidir.

Temel Su Yalıtımı Nasıl Yapılır ?

Temel su yalıtımı geri dönüşü olmayan bir uygulamadır. Tek seferde doğru şekilde yapılması elzemdir.

Yapılar inşa edilirken farklı temel sistemleri kullanılabilir. Her bir sistem kendi içerisinde farklı bir su yalıtımı detayına ihtiyaç duyar.

Genel olarak tercih edinilen üç farklı temel tipi vardır :

Radye temel,

Kuyu temel,

Forekazık temel.

Radye Temel Su Yalıtımı:

Radye temel; binadan gelen yükü zemine düzgün biçimde yayan, binayı destekleyen sürekli bir levhadır.

Radye temel su yalıtımı bohçalama adı verilen bir sistemle yapılır. Bu sistem temel betonunu bir poşet içerisine almaya benzer. Temel betonu öncesinde dökülen grobeton üzerine KÖSTER ECB Geomembran serilir ve sıcak hava kaynak robotuyla ek yerleri kaynatılarak temel su izolasyonu işçilik hatalarını sıfıra indirecek şekilde yapılır.

 

 

Kuyu Temel Su Yalıtımı:

Genel olarak bitişik yapılarda yerden kazanmak için uygulanan bir yöntemdir. İnşaat sektörünün vazgeçilmezleri arasında olan kuyu temel, işçiliği en fazla olan,tehlikesi en bol ve su yalıtımı bütünlüğünün sağlanması en zor yöntemlerdendir.

Kuyu temel su yalıtımı bodrum içten kristalize su yalıtımı esaslarına uygun şekilde yapılır. Tüm yüzey tamirleri yapıldıktan sonra KÖSTER NB Sistem kristalize su yalıtım ürünü yüzeye uygulanarak temel su geçirimsiz hale getirilir. 

 

Forekazık Temel Su Yalıtımı:

Temel kazıları sırasında temeli sağlam zemine oturtmak için yapılan kazık türüdür. Zemin içerisinde açılan bir kuyuya donatıların konulup üzerine beton dökülmesi ile yerinde imal edilen kazıklardır.

Fore kazığın kullanım amacı , derin temellerle yapı yüklerini zayıf zeminlerden sağlam zemine taşıtmaktır.

Forekazık temel su yalıtımında kazık başları etrafının tamiratları yapılır ve KÖSTER NB Sistem kristalize su yalıtımı ile su geçirimsizliği sağlanır. Ardından tüm yüzeye KÖSTER Deuxan 2K bitüm-kauçuk esaslı su yalıtım ürünü tekniğine uygun şekilde sürülerek yalıtım bütünlüğü sağlanır.

Call Now Button