Skip links

Asansör Kuyusu Su Yalıtımı

Asansör kuyuları ( çukurları )basit bir yapısal sistem olmalarına rağmen onları su geçirmez hale getirmek konum, toprak koşulları, inşaat yöntemleri ve diğer kriterlerden dolayı oldukça zorlaştırır.

Bazı durumlarda yalıtım eksik veya hatalı yapılmış olabilir ya da yalıtım ömrünü tamamlamış olabilir. Bu durumu asansör kuyusunun içerisi su dolmaya başladığında kolaylıkla fark edersiniz.

Bir asansör kuyusuna su girişi ve/veya sadece nem oluşumu bile aşağıdaki sorunlara neden olabilir:

  • Kaldırma mekaniğinde hasar
  • Asansör elektroniğinde hasar
  • Sağlık ve Güvenlik Sorunları
  • Yapının korozyon ile taşıma yükünün azalması
  • Daha yüksek bakım maliyetleri

Mevcut Asansör Kuyularının KÖSTER Ürünleri İle Kristalize Su Yalıtım Yöntemleri

İnşaat derzlerinden veya betondaki çatlaklardan aktif olarak sızıntı yaşayan mevcut asansör kuyuları iç taraftan ( negatif taraftan ) su geçirmez hale getirilebilir. Kristalize teknolojili ürünler ( KÖSTER NB Sistem , KÖSTER NB Süper ) mineral esaslı yüzeyler ile uyumlu malzemeler oldukları için asansör kuyularında  negatif su izolasyonu mümkün kılar.

Asansör kuyunuzun içerisinde bulunan soğuk derzler açılır ve tamiratları uygun ürünlerle yapılır. Segregasyon bulunan alanlar kırılır ve uygun tamir harçlarıyla tamir edilir.

Gerekli zemin hazırlığı ve tamir işlemlerinin tamamlanmasının ardından kristalize su yalıtım harcı hazırlanır ve katlar arası kuruma süresi gözetilerek yüzeye 2 veya 3 kat olarak uygulanır.

Before
After

Kristalize Su Yalıtım Harçları Negatif Taraftan Suyu Nasıl Keser ?

Uzun yıllardır başarı ile kullanılan kristalize su yalıtım teknolojisi diğer geleneksel su yalıtım sistemlerinden farklı olarak uygulandığı mineral esaslı yüzey içerisine nüfuz eder ve kristalleşerek yapının ayrılmaz bir parçası olur.

Kılcal damarlarda , mikro çatlaklarda ve rötre çatlaklarında da meydana gelen bu kristalleşme betonun gözenekliliğini büyük bir oranda düşürür ve betonu su geçirmez hale getirir.

KÖSTER Yapı Kimyasalları ürün gamında bulunan KÖSTER NB Sistem ve KÖSTER NB Süper negatif ve pozitif taraftan 13,8 bar su basıncına dayanımlı ürünlerdir. Şebeke suyunun 3 ila 5 bar arasında olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda 13,8 bar su basıncının neyi ifade ettiğini daha iyi anlayabiliriz.

Şekil 1Beton içerisindeki kristalleşme

Call Now Button