Skip links

Perde Su Yalıtımı

Dış bodrum perde su yalıtımı, kuru ve sağlıklı bir bodruma sahip olmanızı sağlamak için reaktif bir yoldan ziyade proaktif bir yoldur. İdeal olarak  bir ev inşa edilirken uygun su yalıtımı ürünleri ile yapılır.

Dış Bodrum Perde Su Yalıtımı Neden Gereklidir?

Islak bodrumlar, yapıyı çevreleyen topraktaki suyun bodrum duvarının çatlaklarından, gözenekli kısımlarından, soğuk derzlerden veya kablo/boru geçişlerinden sızmasıyla meydana gelir. Beton duvarlar döküldüğünde ortaya çıkan sorunlar nedeniyle suyun sızmasına izin veren noktalara sahip olabilir ( tierod delikleri – soğuk derzler – segregasyon ). Bodrum duvarlarınıza sızan su donatıların oksitlenmesine ve paslanmaya neden olarak binanın taşıyıcı duvarlarına zarar verir. 1999 depreminden sonra yapılan araştırmaya göre binaların %64’ü su ve nemin yol açtığı hasarlar nedeniyle yıkılmıştır.

Dış Bodrum Su Yalıtımı Nedir?

Dış bodrum su yalıtımı , tüm bu sorunların üstesinden gelebilir.Bodrum dış duvarınızın (perde)yalıtımı  , gerekli tamirat işlemlerinin yapılmasını, uygun su yalıtımının uygulanmasını, ısı yalıtım ve drenaj levhalarının yerleştirilmesi ile çevredeki alanın mıcır ile doldurulmasını ve ampatman kotunda bir drenaj sisteminin kurulmasını içerir.

Perde su yalıtımında ürün seçimi ile ilgili tercih yaparken ürünün kök dayanımı, agresif su ve kimyasallara karşı olan direnci, basınçlı-basınçsız suya karşı dayanımı ile radon gazı geçirimsiz olması gibi kriterler göz önünde bulundurulmalıdır.

Perde Su Yalıtımının Faydaları Nelerdir?

Dış bodrum su yalıtımının (perde su yalıtımı) en önemli faydası halihazırda binanıza girmiş olan suyu yönetmek yerine bodrumunuza su girmesini engelleyerek yapınızı suyun zararlı etkilerine karşı korur ve bina ömrünü önemli ölçüde arttırır.

Suyu bina temelinizden uzağa, dış drenaj sistemine yönlendirir. Drenaj sistemi toprak-perde arasında birikebilecek hidrostatik basıncı tahliye eder.  Perde su yalıtım sistemine sahip olmak sizi yalnızca su sızıntılarından değil aynı zamanda kötü küf kokularından da korur. Böylece bodrum katınız kullanılabilir yaşam alanı haline gelir. Doğal olarak evinizin değerini de arttırır.

Call Now Button