Skip links

Havuz Su Yalıtımı

Havuz Su Yalıtımı Nedir?

Havuz su yalıtımı, su sızıntısını önlemek, havuzların uzun süre kullanılmasına yardımcı olmak, dayanıklı betonarme yapı oluşturmak için kullanılan bir yalıtım uygulamasıdır. Su yalıtımının olmadığı durumlarda havuzların zemin, duvar, köşe, su tahliye noktaları, su giriş noktaları gibi bölümlerinde su sızıntısı önlenemez. Bu nedenle her tür yüzme veya süs havuzunun su geçirmez olması gerekir.

HAVUZDA SU YALITIMIN KULLANIMI NEDİR?

Havuzlar için su yalıtımı, havuz suyunun havuzdan dışarı akmasını ve su sızıntılarını önler. Su yalıtımı ayrıca havuz suyunun hijyenik ve insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde kullanılmasını sağlar. Bunların yanı sıra zemindeki su basıncına ve değişen hava koşullarına karşı su yalıtımı çok önemlidir.

HAVUZDA SU YALITIMI NASIL YAPILIR?

Yalıtılacak havuzun yapısına ve boyutlarına göre yalıtım malzemeleri seçilmektedir. Su yalıtım malzemeleri arasında elastik/yarı elastik çimento esaslı su yalıtım malzemeleri, poliüretan esaslı su yalıtım malzemeler, derz dolgu ve su yalıtım boyaları kullanılmaktadır. İnşaat tamamlandıktan sonra havuz zemini ve duvarları temizlenmelidir. Havuzun inşaatı tamamlandıktan sonra tüm yüzeylere ve duvarlara 2 kat su yalıtımı uygulanır. Uygulama sürecinin bitiminden en az bir hafta sonra su sızdırmazlığı test edilmelidir.

HAVUZ SU YALITIM MALZEMELERİ NELERDİR?

Kullanılan Çimento Esaslı Su Yalıtım Malzemesi ve Poliüretan Likit Membran Su Yalıtım Malzemesi dahil havuz su yalıtım malzemeleri:

 • ÇİMENTO ESASLI SU YALITIM MALZEMESİ

Çimento esaslı su yalıtım malzemeleri tek bileşenli ve iki bileşenli olmak üzere iki tipten oluşmaktadır. Oldukça dayanıklı ve güçlü yalıtım malzemeleridir.

KÖSTER NB Elastik 2K , çimento esaslı elastik su yalıtım harcı.

KÖSTER 2K Flex, çimento esaslı esnek su yalıtım harcı.

KÖSTER NB Sistem, kristalize su yalıtım harcı.

POLİÜRETAN SIVI MEMBRAN SU YALITIM MALZEMESİ

Benzer yalıtım malzemelerine göre daha esnek olan poliüretan likit membran su yalıtım malzemeleri uygulaması kolay bir malzemeden yapılmaktadır. Bu nedenle en çok tercih edilen yalıtım malzemelerinden biridir. Sıvı poliüretan sıvı membran su yalıtım malzemeleri iki ince tabaka halinde işlenir. Uygulama öncesinde zemin ve duvarlar mekanik yöntemlerle silinir ve epoksi astar uygulaması yapılır.

KÖSTER KB Pur 214 : Poliüretan esaslı likit su yalıtımı

KÖSTER KB Pur 223 : Bitüm-Poliüretan esaslı likit su yalıtımı

SU YALITIM MALZEMELERİNİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Su yalıtım malzemelerinin özellikleri:

 • Esnekliğe sahiptir,
 • Yüksek (+50) ve düşük (-30) hava sıcaklıklarına dayanıklı,
 • Havuzun ömrünü korumaya yardımcı olan kimyasal maddeler içerir,
 • UV direnci sağlar ( Havuz taşma kanallarında )
 • Havuz köşelerinde, kenarlarında ve su tahliye alanlarında su sızıntılarına karşı etkin koruma sağlar,
 • Havuz suyu sıcaklığının korunmasını sağlar.

HAVUZDA SU YALITIMI YAPILIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR NELERDİR?

Yalıtım yapılacak tüm yüzeylerin temiz olmasına özen gösterilmelidir. Su geçirmez malzemeler tamamen pürüzsüz bir yüzeye uygulandığında daha etkili ve kalıcıdır. İlk kat yalıtım uygulandıktan sonra kurumasını beklemek gerekir. Tüm işlem tamamlandıktan sonra su yalıtımının kürlenmesi için havuz en az 3 gün su ile doldurulmamalıdır. İşlem tamamlandıktan sonra havuz tamamen doldurulmalı ve sızdırmazlık testi yapılmalıdır. Kalitesiz ve ikinci sınıf su yalıtım malzemelerinden kaçınılmalıdır. Yalıtım uygulaması usta ve alanında uzman kişilerce yapılmalıdır.

HAVUZ SU YALITIMININ AVANTAJLARI NELERDİR?

Havuz su yalıtımının avantajları:

 • Havuzların kullanım süresini uzatır,
 • Havuzların uzun vadede deforme olmasını engeller,
 • Havuz suyunun sıcaklığını kontrol altında tutar,
 • Havuz suyunun sızmasını  önler,
 • Değişken hava koşullarında havuzların zarar görmesini engeller.

HAVUZ SU YALITIMININ ÖNEMİ NEDİR?

Havuz su yalıtımı ileride oluşabilecek tadilat ve onarım sorunlarına karşı etkilidir. Havuz suyunun havuzda tutulmasında ve taşkınların önlenmesinde büyük rol oynar. Su yalıtımı yapılmayan havuzlarda kısa sürede yer ve duvar karolarında aşınmalar meydana gelir. Ayrıca yalıtımsız havuzlarda havuz suyunun sızma olasılığı çok daha yüksektir. Bu nedenle tüm yüzme havuzlarının su yalıtımı inşaat tamamlandıktan hemen sonra yapılmalıdır.

HAVUZ SU YALITIMI İLE HAVUZ YALITIMI ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Havuz su yalıtımı ve havuz yalıtımı, havuzların aynı koruma yöntemlerinin farklı isimlerle adlandırılmasıdır. Her iki uygulamada da asıl amaç su sızdırmazlığını önlemek ve havuzun kullanım süresini olumlu yönde etkilemektir. Bu nedenle yalıtım malzemeleri ile yalıtım malzemeleri aynı işleve sahiptir.

SU GEÇİRMEZ HAVUZ MALZEMELERİ NELERDİR?

Su geçirmez havuz malzemeleri arasında derz dolgu ürünleri, teknik tesisat ekipmanları, havuz içi karolar, porselen mozaikler ve bombeli ve bombeli kısımlar bulunmaktadır. Bahsedilen ürünlerin suya dayanıklılıkları %100 olup kaliteli malzemelerden üretilmiş olmaları tercih edilmelidir.

SÜRME ESASLI SU YALITIM MALZEMELERİ NELERDİR?

Sürme esaslı su yalıtım malzemeleri, yapılarına bağlı olarak sürme tekniği ile kullanılan yalıtım malzemelerinin uygulanmasına olanak sağlayan malzemelerdir. Yalıtım malzemelerinin hemen hepsi sürme esaslıdır. Sürülerek uygulanan su yalıtımı malzemeleri havuzlarda tercih edilen su yalıtım yöntemlerinden biridir.

Call Now Button