Skip links

Neden Yeşil Çatı Tercih Etmelisiniz

Yeşil çatının faydaları

Yeşil çatının ekonomik, ekolojik ve toplumsal düzeylerde birçok faydası vardır. Yeşil bir çatı, yağmur suyu tamponu sağlar, havayı temizler, ortam sıcaklığını düşürür, iç ortam sıcaklığını düzenler, enerji tasarrufu sağlar ve şehirdeki biyolojik çeşitliliği teşvik eder. Yeşil çatılar, iklime dayanıklı yapının bir parçasıdır. Dahası, insanlar yeşil bir ortamda gri çevrede olduğundan daha mutludur. Aşağıda faydaları tek tek açıklıyoruz, okumaya devam edin.

Yağmur suyu tamponu sağlar

Bitkilerde, alt tabakada ve drenaj tabakasında su tamponlaması yaparak yağmur suyunu emer. Bu, yağmur suyunun kanalizasyon sistemine deşarjını geciktirir, yağmur suyunu arındırır ve su bitkilerden buharlaşır. Bunların hepsi yeraltı suyu seviyesinin dengelenmesine yardımcı olur, kanalizasyon sistemindeki maksimum yükü azaltır ve su baskını riskini azaltır.

Havayı temizler

Yeşil çatıdaki bitkiler havadaki partikül maddeyi filtreler ve CO2’yi oksijene dönüştürür. Yeşil bir çatı ile havanın temizlenmesine katkıda bulunuyorsunuz.

Ortam sıcaklığını düşürür 

Bitkiler güneş ışığınının % 50’sini emer ve % 30’unu yansıtır; Bu daha serin ve daha hoş bir iklim yaratmaya yardımcı olur. İç mekan iklimi için bu, klimanın çok çalışmak zorunda olmadığı anlamına gelir, bu da enerji tasarrufu anlamına gelir. Ve bunun da binanızın yakın çevresindeki iklim ve şehirdeki sıcaklık üzerinde ekstra olumlu bir etkisi vardır. Genel olarak, şehirde 3 °C’lik bir sıcaklık düşüşü anlamına gelir.

Güneş paneli verimliliğini artırır

Yeşil bir çatı, çatıdaki sıcaklığı düşürür.Daha serin çatı sayesinde güneş panellerinin verimi daha yüksektir ve bu nedenle toplam enerji maliyetlerinizi düşürürsünüz.

Dış ve iç ortam gürültüsünü azaltır

Yeşil bir çatı, binanız için bir ses engeli görevi görür. Sesi emer ve böylece binanızın içinde ve dışında daha sessiz bir ortam sağlar.

Çatının ömrünü uzatır

Yeşil bir çatı, çatı kaplama malzemesini güneş, yağmur, rüzgar ve sıcaklık dalgalanmaları gibi dış etkenlerden korur ve çatınızın ömrünü iki veya üç katına çıkararak 60 yıla veya daha uzun süreye çıkarır. Yeşil çatınız için yaptığınız yatırımı 8 ila 21 yıl içinde telafi edeceksiniz.

Binaya değer katar

Doğal ve sürdürülebilir görünüm, enerji maliyetlerinde azalma ve çatınızın ömrünün uzatılması ile birleştiğinde mülkünüzün değerinde bir artış anlamına gelir.

Biyoçeşitliliği artırır

Yeşil bir çatıya dahil edilen sedumlar, otlar, otlar veya ev sahibi bitkiler, özellikle beton ve asfalt olan şehir ortamında kuşların, kelebeklerin ve böceklerin yaşam alanlarını destekler.

Yangına dayanıklı katman oluşturur 

Bitkiler doğal olarak çok fazla nem içerir. Yeşil bir çatı ile evinizde veya ofis binanızda doğal yangına dayanıklı bir katman oluşturursunuz.

Daha iyi hissetmenizi sağlar

Yeşil bir ortamda yaşamak ve çalışmak, insanların refahı üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Yeşillik rahatlama sağlar ve stresi azaltır.  

İyileştirici ortam sunar

Yeşillik, hastaların daha hızlı iyileşmesini teşvik ederek daha kısa hastanede kalış süresi sağlar. Yeşil bir ortamda kişinin acıya toleransı daha yüksektir. Bu aynı zamanda ‘iyileştirici ortam’ olarak da bilinir.

Daha fazla sosyal etkileşim, daha az vandalizm

Yeşil bir ortamda çalışmak veya yaşamak insanları bir araya getirir. Yeşil bir ortam, daha yüksek bir algılanma ve kullanıcı deneyimi sağlar. Bunun mahallelerde sosyal uyum üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Daha fazla yeşil alanlara sahip alanlar saldırganlık, şiddet ve vandalizmden daha az etkilenir.

Doğrudan yeşil, düşük bakım 

Bitki örtülerini kullanarak, doğrudan yeşil bir sonuçla yeşil bir çatı oluşturabilirsiniz. Paspaslar dikkatli bir şekilde önceden işlenmiştir ve teslimatta% 90 kapsama sahiptir. Bu, yabani otların kendilerini yerleştirme şansının neredeyse hiç olmadığı ve gerekli bakımın ihmal edilebilir olduğu anlamına gelir.  

Zaman ve paradan tasarruf sağlar

Bireysel priz bitkilerle yeşil bir çatı dikmenin aksine, bitki örtülerini kullanarak yeşil bir çatı örmek hızlı ve kolaydır. Ve sonraki bakım asgari düzeydedir. Bu, zamandan ve paradan tasarruf edeceğiniz anlamına gelir!

Erozyon koruması

Çok fazla rüzgara maruz kalan çatılarda, önceden işlenmiş bitki örtüleri, alt tabakanın bir fırtınada havaya uçmamasını sağlar. Bunlar, yeşil çatıya sağlam ve erozyona dayanıklı bir üst tabaka sağlar.

Call Now Button